facebook-mu-twitter-miSon yıllarda fazlaca artan sosyal medya araçları ile piyasa çok daha hareketli ve çeşitli hale geldi.Birbirlerinden farklı amaçlar doğrultusunda çalışan facebook ve twitter, en öne çıkan 2 sosyal medya platformudur.Peki ya hangisi iyi diyecek olursak?


Facebook  arkadaşlarımızın olduğu, video, resim vb birçok içerik paylaşabildiğimiz birçok siteyi içinde barındırabilecek çok geniş bir platformdur.

Twitter ise kısa içerikli ve 140 karakter sınırlı öz mesaj gönderebildiğimiz, ünlü kişilerin güncel kısa mesajlarını takip edeceğimiz sosyal bir oluşumdur.

FACEBOOK MU ?   TWITTER MI ?

İkisini kıyaslayacak olursak;

Facebook ‘da görsel içerikli paylaşımlar yapmak daha olasıdır.Çünkü sayfa düzeni bu görselleri görmemize daha rahat olanak tanır.Aynı anda birden çok görsel paylaşabiliriz.Twitter ‘da ise resmin linki 140 karakter sınırına girdiği için kısıtlı olur.Birden çok twit atmamız gerekir.

Ünlü kişiler facebook ‘da sayfa açıp güncel video ve resimlerini orada paylaşırken, yazı ve mesaj içerikli girdilerini twitter ‘dan yayınlamayı tercih eder.
Facebook ‘da yazdığınız güzel bir yazının başkaları tarafından paylaşılma ihtimali düşüktür.Fakat twitter ‘da retweet alarak, retweet yapan kişinin arkadaş listesindekilere de ulaşmış olursunuz.Bu süreç böyle devam eder ve birçok kişiye ulaşırsınız.

Facebook da gündem ile ilgili hızlı bilgi bulmak daha zor iken twitter üzerinden çok hızlı bilgilere ulaşabilirsiniz.Fakat bu hızlı bilgiler de yerli yerinde yalan yanlış olma ihtimali yüksek oluyor.

Mesajların bu kadar hızlı bir yayılıma sahip olduğu twitter ‘ı ise ünlüler hakim bir şekilde kullanıp kendilerini sosyal medya sayesinde unutturmuyorlar.

Sonuç olarak, iki sosyal medya sitesi de farklı amaçlara hizmet eder.Her ikisi de alanında çok başarılı ve kullanabilir diyebiliriz.

Sizlerinde düşüncelerinizi almak isteriz,aşağıdaki ankete katılarak veya yorumda bulunarak hangisinin daha iyi olduğunu bizlere bildirebilirsiniz.

Facebook mu yoksa Twitter mi?

Etiketlendi:                 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir